а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иззаклучи

иззаклучат
Вид збор: Глагол, свршен
Заклучи сè, со ред.
Англиски: lock
Примери:
Ги иззаклучи сите врати пред да оди на работа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи