а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иззаврзе

иззаврзат
Вид збор: Глагол, свршен
Заврзе се, до крај, без остаток.
Англиски: tie
Примери:
Ги иззаврза доматите на колци уште изутрина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи