а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иззавитка

иззавиткаат
Вид збор: Глагол, свршен
Завитка добро, без можност да се одвие, завитка целосно, завитка се со ред.
Англиски: wrap
Примери:
Ги иззавитка кристалните чаши и ги нареди во кутијата.
Ги иззавитка подароците и ги нареди под елката.
Ги иззавитка децата добро, да не настинат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи