а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иззабради

иззабрадат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Забради многу, премногу.
Англиски: wrap up Албански: vesh mirë, trash
Примери:
Таа го иззабради детето и го пушти на улица.
2. (се иззабради) Се забради премногу.
Англиски: veil Албански: mbuloj me vel
Примери:
Таа се иззабради, само очите и се гледаат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи