а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изжние

изжнијат
Вид збор: Глагол, свршен
3аврши жниење.
Англиски: reap
Употреба: Земјоделство
Изведенки
изжнива несв.
изжниваат
Пример: Изжнива на ден по еден декар.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи