а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изжнее

изжнеат
Вид збор: Глагол, свршен
Жнее целосно, заврши со жнеење.
Англиски: reap
Примери:
Денес ја изжнавме големата нива.
Изведенки
изжнева несв.
изжневаат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи