а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изживува

(се) изживува
Вид збор: Глагол, несвршен
Надминува некои недоживеани нешта преку неповолни / непријатни активности над некого.
Англиски: wreak
Примери:
Тој се изживуваше над своите слуги терајќи ги да прават невозможни работи.
Тие се изживуваа на сметка на келнерката и ја навредуваа.
Насилниците се изживувале над селаните.
Изведенки
изживување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи