а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изживее

изживеат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Живее, проживее, помине живот, или дел од него.
Албански: jetoj
Примери:
Го изживеавме својот век се со труд, со мака.
2. Надмине нешто во животот.
Англиски: overcome Албански: përjetoj
Примери:
Некои луѓе меѓу нас уште не го изживеале националниот шовинизам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи