а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изживеан

изживеаниот
Вид збор: Придавка
1. Што многу поминал во животот (обично негирано).
Англиски: ravaged
Примери:
изживеан човек
2. Што надминал некои работи во животот.
Англиски: surpassed
Примери:
изживеани работи
изживеани игри
Изведенки
изживеаност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи