а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изжени

изженат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Ги ожени сите што биле за женење.
Англиски: marry Албански: martoj të gjithë
Примери:
Изжени, измажи сега може да биде мирен.
2. (се изжени) Заврши со женидба.
Албански: mbaroj martesën
Примери:
Неговите синови се изженија млади.
Изведенки
изженува несв.
изженува
FlexiMac
 менување на македонски глаголи