а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изжедни

изжеднат
Вид збор: Глагол, свршен
Стане многу жеден.
Англиски: thirst
Примери:
Изжедневме жниејќи по жешкото сонце.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи