а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изжала

изжалаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Многу жали за починат.
Англиски: mourn Албански: vajtoj
Примери:
Ги изжалаа паднатите борци.
2. Жали некого заради лошата состојба, ситуација во која се наоѓа, во голема мера,целосно.
Англиски: feel sorry Албански: më dhimbset
Примери:
Го изжали сестрински.
3. (се изжала) Се жали себеси.
Англиски: lament Албански: pikëllohem
Примери:
Се изжала пред мајка си.
Изведенки
изжалува несв.
(се) изжалуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи