а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изедник

мн. изедници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 22003
1. Тој што многу јаде, ненаситен, лаком.
Англиски: glutton Албански: hamës, njeri i pangopur
2. Тој што живее на туѓ грб.
Англиски: exploiter Албански: shfrytëzues
Употреба: Преносно значење
Примери:
Народни изедници.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК