а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изедначи

изедначат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 13205
1. Постави повеќе работи, луѓе во ист ред на вредности, направи да биде еднакво тоа што било нееднакво.
Англиски: equalize Албански: barazoj
Примери:
Тој ги изедначи примањата на работниците од иста смена.
Домашната екипа изедначи пред крајот на првото полувреме.
2. (се изедначи) Дојде во ист ред со нешто друго.
Англиски: synchronize Албански: sinhronizoj, barazoj
Примери:
Тој се изедначи во одот со мене.
Изведенки
1. изедначува несв.
изедначуваат
2. изедначување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК