а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изедначен

изедначени
Вид збор: Придавка
Ранг: 13149
Што е ист со нешто друго, со некој друг.
Англиски: balanced
Примери:
Жените одеа со изедначени чекори.
Изедначени плати.
Изведенки
изедначеност ж.