а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

издуши

издушат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Истисне воздух од нешто што било полно со воздух: бели дробови, балон и сл.
Англиски: deflate Албански: shfryj
Примери:
Го издуши балонот.
Го издуши човекот со силниот удар во гради.
2. (се издуши) Се испразни нешто полно со воздух.
Албански: shfryhet
Примери:
Гумите на автомобилот се издушиле.
Изведенки
издушува несв.
издушуваат