а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

издупчи

издупчат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16469
дупи
Англиски: perforate
Примери:
Бомбите ја издупчија фасадата на куќата како решето.
Изведенки
издупчува несв.
издупчуваат