а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

издупи

издупат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 30341
1. Направи дупка во нешто.
Англиски: perforate Албански: shpoj
Примери:
Молци ја издупиле јамболијата.
Ќе издупиме пушкарници во ѕидот.
2. Прободе со оружје.
Албански: shpoj
Примери:
Го издупи војникот со бајонетот.
Арамиите ги издупиле кутрите старци со нож.
Изведенки
издупува несв.
издупуваат