а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

издума

издумаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 50359
1. Изговори, проговори, искаже нешто.
Англиски: say Албански: flas, them
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Две думи што издума.
2. Измисли нешто.
Англиски: invent Албански: mendoj, shpik
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Кажи што издума сега?