а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

издудне

издуднат; издудни, издуднете; издуднав, издуднаа; издуднал; издуднат; (ќе) издуднев, (ќе) издуднеа; (ќе) издуднел
Вид збор: Глагол, свршен
1. За конец и сл. - излезе, извлече од местото, од ушите на иглата.
Англиски: put through Албански: nxjerr
Примери:
На чиракот двапати му се издудна конецот додека ги шиеше копчињата.
2. Роди дете.
Англиски: bear Албански: lind
Употреба: Груб збор , Преносно значење
Примери:
Комшивкана издуднала уште едно пред некој ден.
3. (се издудне) Едвај се извлече од некаде со тешкотија.
Англиски: get out Албански: nxjerr jashtë
Примери:
Се издудна од креветот.
Се издудна до вратата по чорапи.
Изведенки
издуднува несв.
(се) издуднуваат