а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

издршка

(едн.) издршката
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 14261
1. Осигурување на средства за живот.
Англиски: financial support Албански: mirëmbajtje, kujdes
Употреба: Економија
Примери:
Тој си ја обезбеди издршката преку стипендија.
Семејната издршка ја презеде тој.
2. Сума пари што се потребни за живот на некого, особено на лице што самото не заработува.
Англиски: financial support Албански: mirëmbajtje, mbështetje
Употреба: Економија
Примери:
Му плаќаа издршка додека студираше.