а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

издрсне

издрснат; издрсни, издрснете; издрснав, издрснаа; издрснал; издрснев, издрснеа; издрснел; издрснат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Испразни црева под голем притисок.
Албански: shpraz
Употреба: Вулгарно , Медицина
Примери:
Го издрснаа човекот.
2. Извади кошула надвор од панталони, стане неспастрен.
Албански: nxjerr
Употреба: Преносно значење
Примери:
Види го, целиот е издрснат над панталоните.
3. (се издрсне) Си ги испразнува цревата.
Англиски: shit Албански: shpraz
Употреба: Вулгарно , Медицина
Примери:
Детето се издрснало играјќи.