а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

издроби

издробат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 26377
1. Со дробење иситни нешто до крај, целосно дроби.
Англиски: crumble Албански: grimcoj, thërmoj
Примери:
Ја издроби зелката.
2. искрши
Англиски: break Албански: thej
Употреба: Преносно значење
Примери:
Му ги издробија коските од ќотек.
Изведенки
издробува несв.
издробуваат