а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

издрмоли

издрмолат
Вид збор: Глагол, свршен
Силно, грубо затресе целосно.
Англиски: shake
Примери:
Го издрмоли детето што го фати во дворот како краде.