а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

издржува

издржуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 5028
1. истрпува, поднесува
Англиски: endure Албански: duroj
Примери:
Секоја куќа си издржува своја наредба.
Тој треба да издржува двегодишна затворска казна.
2. се совладува
Англиски: restrain Албански: duroj
3. Му дава, му обезбедува некому средства за живот.
Англиски: support Албански: mbaj, ndihmoj
Примери:
Селаните го издржуваа попот.
Јас ги издржувам моите родители.
4. (се издржува) Сам се издржува, си обезбедува средства за живот, за задоволување на животните потреби.
Англиски: support Албански: mirëmbahem
Изведенки
издржување ср.
глаг. им.