а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

издржлив

издржливи
Вид збор: Придавка
Ранг: 15706
Што може многу да издржи.
Англиски: tenacious
Примери:
Оваа сорта е издржлива на ниски температури.
Изведенки
издржливост ж.
издржливоста
Пример: изджрливоста на луѓето