а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

издрдори

издрдорат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Дрдори, кажува некому нешто што не треба да се каже.
Англиски: blab Албански: llomotis
Примери:
Тој издрдорел за состанокот пред полицајците.
2. Кажува нешто безначајно, се и сешто.
Англиски: blab Албански: llomotis
Примери:
За кусо време издрдори секакви глупости.
3. (се издрдори) Каже нешто што не треба.
Англиски: blab Албански: llomotis
Примери:
Се издрдори пред комшиите.