а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

издргне

издргнат; издргни, издргнете; издргнав, издргнаа; издргнал; (ќе) издргнев, (ќе) издргнеа; (ќе) издргнел; издргнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. истрие, изриба
Англиски: rub off Албански: fërkoj
Примери:
Со сапун и со четка ги издргна штиците.
2. Извлече, истргне од некаде.
Англиски: pull off Албански: nxjerr
Примери:
Издргна многу од сувата шума за да ги нахрани овците.
3. (се издргне) Се извиши, порасне нагло.
Англиски: grow up Албански: ngrihem
Примери:
Момичето се издргна како мотовило.