а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

издраска

издраскаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 37716
1. Повреди, оштети драскајќи.
Англиски: scratch Албански: lëndoj, gërvisht
Примери:
Трњето го издраска по лицето.
2. (се издраска) се повреди
Албански: lëndohem, gërvishtem
Примери:
Трчајќи низ шумата се издраска по рацете и нозете.