а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

издотера

издотераат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Дотера во голем број луѓе.
Англиски: bring Албански: sjell
2. Дотера во голем број добиток.
Англиски: drive Албански: shpie
3. Уреди, многу добро изработи, направи.
Англиски: tidy Албански: i rregullt
Примери:
Ја издотерале куќата, за милина.
4. Облече многу убаво.
Англиски: adorn Албански: zbukuroj
Примери:
Другарките ја издотераа невестата.
5. (се издотера) Се облече многу убаво.
Англиски: adorn Албански: zbukuroj
Примери:
Се издотераа девојчињата како за на корзо.