а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

издолжи

издолжат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6883
1. Продолжи, направи да биде подолго од порано.
Англиски: lengthen Албански: zgjat
Примери:
Го издолжи вратот кон луѓето што влегуваа.
2. (се издолжи) Се продолжи повеќе од порано.
Англиски: stretch Албански: zgjat
Примери:
Сенките се издолжија при слабата светлина.
Лицето му се издолжи и зашили.
3. (се издолжи) Се испружи во легната положба.
Англиски: stretch Албански: shtrij
Примери:
Децата најдоа празно место на плажата и се издолжија на песокта.
Изведенки
1. издолжува несв.
(се) издолжуваат
2. издолжување ср.
глаг. им.