а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

издоговори

издоговорат
Вид збор: Глагол, свршен
Договори конечно, целосно, договори со повеќемина, со сите.
Англиски: arrange
Примери:
Ги издоговоривме сите детали околу состанокот.