а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

издлаби

издлабат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 13305
3аврши со длабење, длаби целосно до крај.
Англиски: carve in
Примери:
На клупата тој ги издлаби со ножот имињата на своите другари.
Водата издлабила во карпите чудесни форми.
Изведенки
1. издлабува несв.
издлабуваат
2. издлабување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК