а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

издлабен

издлабениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 16249
Што е добиен од длабење.
Англиски: carved
Примери:
издлабена карпа, издлабена бука
Изведенки
издлабеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК