а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

издишувачка

мн. издишувачки
Вид збор: Именка, женски род
1. издишување
Албански: frymënxjerrje
2. умирање
Англиски: dying Албански: vdekje
Употреба: Преносно значење
Примери:
Татко му му го даде саатот на издишувачка.