а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

издишка

мн. издишки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8916
Здив, воздухот што се испушта одеднаш при издишување.
Англиски: sigh
Примери:
Длабока издишка.
Последна издишка.