а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

издише

издишат; издишете; издишав, издишаа, издишал; издишан; издишен; (ќе) издишев, (ќе) издишеа; (ќе) издишел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10322
1. Испушти воздух во еден здив, одеднаш.
Англиски: exhale Албански: çfrynë
Употреба: Медицина
Примери:
Тој длабоко издиша пред да почне да одговара на прашањата.
2. Испушти воздух од некој затворен, пластичен или гумен предмет.
Англиски: deflate Албански: çfryjë
Примери:
Децата ги издишија гумите на точакот.
3. (се издише) Испушти воздух.
Англиски: exhale Албански: çfryjë
Примери:
Тој длабоко се издиши.
Изведенки
1. издишува несв.
(се) издишуваат
2. издишување ср.
глаг. им.