а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

издише

издишат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Испушти воздух во еден здив, одеднаш.
Англиски: exhale Албански: çfrynë
Употреба: Медицина
Примери:
Тој длабоко издиша пред да почне да одговара на прашањата.
2. Испушти воздух од некој затворен, пластичен или гумен предмет.
Англиски: deflate Албански: çfryjë
Примери:
Децата ги издишија гумите на точакот.
3. (се издише) Испушти воздух.
Англиски: exhale Албански: çfryjë
Примери:
Тој длабоко се издиши.
Изведенки
1. издишува несв.
(се) издишуваат
2. издишување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи