а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

издигне

издигнат; издигнам, издигни, издигнете; издигнав, издигнаа; издигнал; издигнат; издигнев, издигнеа; издигнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 7942
1. Дигне одеднаш високо.
Англиски: lift Албански: ngre
Примери:
Големиот бран го издигна високо чунот.
2. За дел од телото - подигне, направи движење нагоре.
Англиски: rise Албански: ngre
Примери:
Ги издигна веѓите и го погледна од страна.
3. Крене, доведе над некоја поранешна ситуација, состојба, положба итн.
Англиски: elevate Албански: ngre
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го издигна од калта.
Нивната желба ја издигна на ниво на закон.
Тој принцип ќе го издигнеме на ниво на сеопшто барање.
4. Крене високо.
Англиски: elevate Албански: lartësoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Обожувачите ја издигнале на степен на небесна царица.
Приказната ја издигна на степен на легенда.
5. (се издигне) Се крене во височините.
Англиски: lift Албански: ngre
Примери:
Неговите гулаби се издигнаа високо во небото.
6. (се издигне) За небесно тело - Сонце.
Англиски: rise Албански: ngre
Примери:
Сонцето се издигнало над езерото.
7. (се издигне) Се крене над некоја поранешна положба, состојба и сл.
Англиски: rise Албански: ngre, çoj
Примери:
Таа се издигна над несреќата што ја снајде.
Тој се издигнал над личниот интерес.
Изведенки
издигнува несв.
(се) издигнуваат