а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

издигнат

издигнатиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 36017
1. Што се издигнал во физичка смисла.
Англиски: elevated
Примери:
Површинскиот слој на земјата останува издигнат.
2. Што е истакнат со своето дејствување, влијание, што е над својата средина во интелектуална смисла.
Англиски: higher
Примери:
Поиздигнатите учители собирале народни умотворби.
Издигната средина.
Изведенки
издигнатост ж.