а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

издигнатина

мн. издигнатини
Вид збор: Именка, женски род
Возвишение, издигнато место повисоко од околината.
Англиски: hill, elevation
Примери:
Кога едно тркало ќе наиде на некоја издигнатина, тркалото на другата страна на оската е притиснато надолу, зголемувајќи го контактот со подлогата.
Со неколку потези со четката од средината на лицето према надвор исенчете ги издигнатините на врвовите на јаболчниците.
Изведенки
издигнатинка ж.
мн. издигнатинки
Пример: На една издигнатинка над селото имаше убава црквичка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК