а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

издивне

издивнат; издивни, издивнете; издивнав, издивнаа; издивнал; издивнат; (ќе) издивнев, (ќе) издивнеа; (ќе)издивнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 17435
1. Издиши еднаш, со еден здив.
Англиски: exhale Албански: lëshoj frymë
Употреба: Медицина
Примери:
Болниот издива длабоко, со сета сила и продолжи да зборува.
2. умре
Англиски: die Албански: lëshoj frymë, vdes
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој издивна без збор.
Изведенки
1. издивнува несв.
издивнуваат
2. издивнување ср.
глаг. им.