а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

издива

издиваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 43572
Силно вдишува и издишува, забрзано дише.
Англиски: breathe
Употреба: Медицина
Примери:
Старата честопати издива и офка.