а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

издене

изденат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 36758
За конец - излезе, извлече од местото, од ушите на иглата.
Англиски: put through
Употреба: Нестандарден збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК