а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

издание

мн. изданија
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 2102
Печатено дело, текст во определен тираж како производ на издавачка дејност.
Англиски: edition, release Албански: botim
Примери:
прво издание, библиофилско издание
вонредно издание, јубилејно издание
Книгата е издание на Институтот.
Нашите изданија се продаваат во сите книжарници.
Во денешното издание на весникот е објавен конкурсот за вработување.