а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

издави

издават; издавен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 28199
1. Со давење усмрти многу луѓе или животни.
Англиски: suffocate Албански: gulfat
Примери:
Убиецот издавил многу жени во својот стан.
2. (се издави) се дави
Англиски: drown Албански: gulfatem, përmbytem
Примери:
Сите се издавија во езерото.