а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изгризе

изгризат; изгризи, изгризете; изгризав, изгризаа; изгризал; изгризан; изгризев, изгризеа; изгризел; изгризен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16678
Со гризење изеде или расипе, уништи.
Англиски: bite
Примери:
Глувците ги изгризале штиците под прагот.
Дрвото го изгризале црви.
Изведенки
изгризува несв.
изгризуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК