а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изгрев

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5794
Изгревање на сонцето.
Англиски: sunrise
Примери:
Од изгрев до залез неговата џиновска фигура се гледаше по нивите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК