а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изграден

инзградени
Вид збор: Придавка
Ранг: 2960
1. Направен, изѕидан, целосно.
Англиски: built
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Изградената куќа не била вселена.
2. Образован, подготвен, оспособен, стручен во доволна мера.
Англиски: qualified
Примери:
политички изградени кадри
Изведенки
изграденост ж.