а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изготви

изготват; изготвил; изготвен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 13049
Подготви, изработи, заврши со подготвување.
Англиски: prepare Албански: përgatit
Примери:
Изготвија нови планови.
Министерството го изготви материјалот за наставниците.
Изведенки
1. изготвува несв.
изготвуваат
подготвува
2. изготвување ср.
глаг. им.
Пример: Вчера стигна соопштение дека почнуваат активности за изготвување нов текст на закон за медиуми.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК